Jezdit sem nebo nejezdit, to je, oč první červencový týden běží. Praha se na chvíli vylidní, protože „všichni jsou už ve Varech a motaj se tu po barech“ (tolik lidová tvořivost ze songu, který umím nazpaměť). Sedět v perle socialistického architektonického zvěrstva Thermalu a dávat si tu mimořádně nechutné kapučínko je pro mě sentiment.
Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech jsem navštívila několika způsoby. Jako studentka na ubytovně Vodafone, kdy jsem tu strašně zmokla, živila se jen horkými prameny a viděla film režiséra Sergeje Zvjaginceva Vyhnání. Dokonalý vizuál snímku i zasněněné melancholické tempo ve spojení s tragickým příběhem navždy ovlivnil moje estetické vnímání. Kdo má rád krásu krutou až na dřeň, bude chrochtat blahem.
Loni jsem během osmačtyřicet bohužel nenavštívila jediný festivalový skvost. Zato jsem v noci potkala herce Ezru Millera, který k naší skupince přátel prohodil: „You guys look kind of cool!“ Zrovna jsem si léčila citovou kocovinu, takže mi rozjuchaný Ezra padl do noty víc, než kdybych zas navštívila nějaký doják na život a na smrt.
Tento rok komentuju módu ve festivalovém deníku. Editor Šimon Šafránek po mně chce texty do hloubky a pracovní povinnosti mi neumožnily vidět jiný Zvjagincevův film, Leviathan. Jestli tu potkám hlavní letošní hvězdu Mela Gibsona, zeptám se ho, jestli zkoušel behaviorální terapii, která by mu pomohla překonat celoživotní trauma z militantního otce-popírače holocaustu.
Pokud nemáte čas do Varů zavítat nebo neseženete lístky na své kino-favority, pak si nemusíte trhat vlasový porost, ale nepropásněte Ozvěny festivalu. Vstupenky si však rezervujte, bývá o ně velký zájem.
Ačkoliv se to tak nemusí zdát, karlovarský festival je svátkem lidovosti, protože upřímně, my Češi to s tím glamourem moc neumíme. Navrhuju se za to nepranýřovat ani nic nepředstírat. Místo odporných wannabe-italských restaurací v centru vyražte do Ovo Baru za Thermalem. Za lidové ceny si tu objednáte opravdu chutný zeleninový salát, domácí limonády a zmrzlinový pohár, který by záviděli i v Puppu. Chcete potkat ty nejbizarnější outfity, které by způsobily žně na stránce Módní peklo? Vydejte se v nočních hodinách do blízkosti Finlandia stanu. Uvidíte tam ty nejkratší šortky, třesoucí se pomernačovou kůži, spoustu nagelovaných čupřin a obří plastové podpatky. Pokud míváte nad ránem z prohýřené noci melancholickou náladu (guilty!), tohle vás dostane do nejnižšího patra světabolu.
Proto vzhůru do Aeroportu! Na majestátní Goethově vyhlídce se skrývá klub, který evokuje sídlo Velkého Gatsbyho nebo Čórtův hrad. Otevřeno je tu každý den od 8 večer do časných ranních hodin. Trpíte závislostí na internetu? Upokojím vás, je tu Wi-Fi. A vstup zdarma. Jediné negativum je dlouhá cesta v serpentinách. Mezi Thermalem a Aeroportem operuje autobusová linka. Narozdíl od loňska, kdy se v ní v noci děly dost divoké záležitosti, je zpoplatněna 40 korunami.
Na většině oficialit potkávám lépe oblečené a upravené ženy, ale muže tragicky „démodé“. Nejde o to, že lázeňské šviháky na kolonádě vidíte zřídka. Očička bolí ze všech těch nepadnoucích obleků z lesklých materiálů, košile rozepínající se na pupku a špičaté či okopané boty.
Proto vyzývám mladé české i slovenské designéry, aby se zúčastnili soutěže značky Alain Delon o nový koncept Black Tie. Cílem soutěže je dát možnost mladým návrhářům v Česku a na Slovensku realizovat jejich vlastní designerské kousky, pomoci jim v začátcích jejich tvorby a zprostředkovat zkušenost s profesionální produkcí. Vnést fantazii a styl do obleků, smokingů, ale i detailů jako je šerpa, motýlek nebo kravata, je pořádná výzva. Troufněte si na ní, zjistětě víc informací a přihlašte se zde.
Na závěr přikládám můj wish-list, se kterým si přeju absolvovat příští Karlovy (O)Vary.
Zavazadlo, do kterého se mi všechno vejde. Když říkám všechno, myslím tím oblečení na vlhké horko, jaké panuje letos. I na pravidelnou dávku deště, bez kterého se to tady snad neobešlo nikdy.
Kufr, Bossa Nova, Rimowa, info o ceně v obchodě.
Šaty na zahájení od návrhářky Ivy Burkertové a její značky ODIVI. Mají všechno, co potřebuju: jsou originální, sluší siluetě, nemačkají se. Se správnými doplňky si je můžete vzít přes den i na večer.
Komplet ODIVI, šaty 5780 Kč, kalhoty 4180 Kč.
Přes šaty jen přehodit mikinu, v tomhle horku stačí bez rukávů a vyrazit do Aeroportu.
I když čirou náhodou nebude pršet, třeba budu mít náladu se nad ránem projít ve fontánce. Holinky mají v kufru své čestné místo. Mnohem pohodlnější než vysoké jsou ty kotníčkové.
Boty Lemon Jelly, Freshlabels, 1790 Kč
Kosmetický arzenál je tu stejně důležitý jako kamarád, co obstaral lístky na projekci. Kombinace minima spánku, litrů kávy a večerní juchandy vytváří na obličeji umělecké dílo, za které by se nemusel stydět ani maskér hororu se zombies.
Začnu hned ráno, maskou na kruhy pod očima, na kterých bych zřejmě mohla zachránit většinu pasážérů z Titanicu. Je to jeden z mála produktů, které na unavenou kůži okolo očí funguje. Rozdíl, když jí použiju a v případě, že zapomenu, je jasný: bez aplikace masky se mě okolí ptá, zda jsem nemocná.
Bright Mud, Glam Glow, 1290 Kč, prodává exkluzivně parfumerie Douglas.
Dalším nejlepším přítelem je suchý šampón, který vlasy zbaví mastnoty, kadeře jsou pak poddajné a mají objem.
Brunette Dry Shampoo, Label.m, 359 Kč, prodává Toni&Guy
Když se vůbec nestíhám nalíčit, udělám si alespoň oční linku. Benefit uvedl produkt s geniálním štětečkem, se kterým to zvládnete i v pološeru na záchodě v Thermalu.
They’re real! push-up liner, Benefit, 750 Kč, exkluzivně v parfumerii Sephora.
Letošní festival má ještě jednu obrovskou výhodu. V přízemí Thermalu najdete Douglas Beauty Studio, kde vás nalíčí velice šikovné vizážistky a učešou hair stylistky z Toni&Guy. Tato služba je sice k nezaplacení, ale přesto je bezplatná. Rezervovat svoje místo si můžete zde.
foto: archiv firem, Ondřej Lipár